Notebook Apple MacBook Air 13  zkušenost, hodnocení a recenze  - Zvykl jsem si na něj za tři dny. Další notebook už nepotřebuji

  • Klady: tenký / rychlý / vydrží 6-9 hodin / krásný
  • Zápory: nevím

Jedna z mých prvních recenzí se týkala ultrabooku Acer S3, se kterým jsem byl velmi spokojený. Designem vycházel z MacBook Air a příliš se od něho nelišil. Sami ale víte, že notebooky bohužel nevydrží věčně, za tři roky můj Acer přestal fungovat - baterie ukazovala 0 %, adaptér se uvolnil, takže jsem musela přidržovat kabel kolenem. Zároveň přestala fungovat jedna klávesa (kupodivu jsem do klávesnice nic nerozlila). Bylo mi to, mírně řečeno, nepříjemné, protože ke své práci potřebuji počítač.

Začal jsem hledat nový notebook a vůbec jsem nepřemýšlel nad značkou Apple. Potom se ale ukázalo, že “obyčejní smrtelníci” mezi notebooky nejsou zase o tolik dražší než MacBook a mají skoro stejné parametry. Potřeboval jsem tenký a lehký notebook a po dlouhém přemýšlení jsem si nakonec vybral MacBook Air. Pořídil jsem si ho na jaře roku 2015 v v prodejně Media Markt za 21 221 Kč. Ve své sbírce "jablek" jsem už měl Apple iPod Shuffle a Apple iPhone 5C, takže tohle byla třetí věc od stejného výrobce.

Uhlopříčka 13 palců je pro mě ideální, disková jednotka SSD 256 GB se povedla. A navíc je nádherný!

Největší strach jsem měl z nového operačního systému, na který si člověk musí zvyknout. První den, dva mě rozčilovaly nepatrné rozdíly mezi novým operačním systémem a Windows, na který jsem byl zvyklý. Například na klávesnici chybí možnost Delete nebo PrintScreen. Místo Ctrl se ke všemu používá Cmd. Byl jsem zmatený, protože jsem zvyklý pravidelně používat různé klávesové zkratky. Ale kupodivu jsem si na všechny zvláštnosti brzy zvykl.
Ještě bych zmínil to, že operační systém Macu neumí zkopírovat soubory na disk se systémem souborů NTFS, protože není podporován. Na to ale musíte přijít sami, protože nemáte k dispozici žádnou nápovědu. Měl jsem externí pevný disk a nezbylo mi nic jiného, než zagooglovat a přeformátovat ho na FAT.

Teď přejdeme od toho, co mi působilo nepříjemnosti k tomu, co mi udělalo radost.

Jako první mě potěšil SSD, díky kterému je notebook mnohem rychlejší. Cítím rozdíl, když místo svého Macbooku používám iMac s obyčejným pevným diskem, protože se všechny programy otevírají dvakrát, třikrát déle a i samotný systém se spouští delší dobu.

Za druhé mě potěšila baterie. Jedno nabití mi vydrží po celý pracovní den (i když jsem na volné noze). To je asi tak 6-9 hodin s různou zátěží procesoru. Říká se, že baterie u Applu přežije všechno, doufám, že i ta má vydrží déle než rok. Magnetická nabíječka MagSafe zabrání pádu notebooku, v případě, že nechtěně trhnete kabelem.

Za třetí se mi líbí vzhled notebooku. Je krásný, tenký a lehký.

Je až neuvěřitelné, jak je tenký.

Za čtvrté mě potěšilo velmi kvalitní a příjemné podsvícení klávesnice. Jas si může uživatel sám nastavit, což ocení především lidé, kteří pracují po nocích.
Pokud si ho nechcete koupit, protože je drahý, podívejte se, kolik dnes stojí podobné notebooky od konkurence. Celkem podrobně jsem se díval na notebook značky Asus, který stojí skoro stejně, a vůbec se mi nelíbil, protože měl příšernou obrazovku, touchpad a i vzhledově měl co dohánět.

MacBook Air používám již pět měsíců a když pominu některé nepatrné rozdíly v operačních systémech, jsem nadmíru spokojený. Rád bych vám ho doporučil, nebudete litovat, že jste si ho pořídili.

Zvykl jsem si na něj za tři dny. Další notebook už nepotřebuji

Hodnocení uživatelů 1